BRZDOVÉ DESTIČKY A KOTOUČE

09.09.2008 18:46

            Na jazyk mi přichází myšlenka „brzdové kotouče jsou nejdůležitější částí brzdové soustavy“. Ne. Nedá se vyjmout určitá část z nějakého systému a označit ji, že je důležitá. Možná by se dali jednotlivé komponenty označit stupněm důležitosti, ale žádný systém by nemohl správně fungovat kdyby nefungovala součástka označená jako nejméně důležitá. Ono kdyby nebyla důležitá tak by tam asi nebyla. Systém by třeba fungoval, určitě, ale v nouzovém režimu.

            

 

            Brzdové kotouče a brzdové destičky jsou jedni z mála dílů brzdové soustavy které se dají poměrně jednoduše kontrolovat. Pokud tomu nebrání, což se u kamioňáků stává, jejich vzrostlý podbřišek. Určitě aspoň jedenkrát týdně chce zkontrolovat jak jsou kotouče na tom se svým zdravím. V základu stačí se přesvědčit o tom zda nejsou znatelně popraskány. S destičkami je to trochu horší, ale i to při trochu dobré vůle jde. Zda jejich tloušťka (pokud není signalizace) není pod stanovenou mez (minimální tloušťka obložení je sice udávaná 2 milimetry, ale to už bych neměl ujet ani metr). Další větší kontrola tedy mimo údržbová by se měla provést při výměně sezónních pneumatik. Tady už může řidič vyhodnotit stav daleko přesněji. Vyplatí se destičky vyjmout (toto by měl provést už mechanik) a přesvědčit se zda nejsou vydroleny, popraskané, spálené  nebo utrženy od nosného plechu. Na první pohled není kolikrát toto patrné. Předejde se tím i kolikrát velkým malérům. 

 

            Pokud řidič ví co se kontroluje na těchto komponentech, pak může do jisté míry ovlivnit i servisní prohlídku. Při výměně brzdových destiček pak může konzultovat s mechanikem proč vyměnil to, či ono. Jestliže se vůbec dostane na dílnu kde se tyto práce provádějí. Dnešní trend v opravárenství k tomu moc nepřispívá. Řidiči či obsluze je v recepci nabídnuta káva a televize, na pracoviště mechanika, který opravuje jeho miláčka se nedostane (znám případy kdy ho tam menežment vůbec nepustí). V autoopravárenství by měla panovat větší transparentnost. Začeš bych se tímto i přimlouval. Pak by se nestávalo, že by majitel velkého značkového truck servisu toleroval, že vyměněné díly zůstávají mechanikovy a nevracejí se zákazníkovy. Je pravda, spousta zákazníků staré díly nevyžaduje. Může se pak stát, že na místo nového dílu je namontován díl opravený. Funkce se nemění spíše životnost dílu, ale je to „porát“ jenom o těch penězích. To jsem se však od tématu vzdálil začeš se omlouvám.

 

Vyhledávání

Kontakt

Jaroslav Hladik