Chladící soustava car:

24.09.2008 20:19

    Co dokáže vytvořit lidová tvořivost za závady na chladícím systému až přechází zrak. Jedna banální úprava provozovatele na starším voze dokáže zamotat hlavu několika mechanikům.

 

    Proč jste prořezával tu drážku v těsnící gumě zátky chladiče? No protože mě trochu rosí chladič a aby mi ta voda tolik neutíkala tak jsem prořízl drážku v tom těsnění. Víte ono to pak nemá ten tlak a ten fridex mi tolik neutíká. Pak teda se stává že mi to někdy vaří. Začalo to hnedle na dovolené. Vyvezl jsem rodinu do Jeseníků a když jsme vyjeli nahoru na Dlouhé stráně, zhasl jsem motor a začali se dít psí kusy, motor najednou začal vařit, bublat a tak divně chrochtat. Paní průvodkyně se nejdříve smála ale pak řekla, no tady je to normální tady vaří každé druhé auto. Vy paní tomu tak rozumíte! Termostat, ten mi odešel, víte? Za dva dny jsem si nechal vyměnit termostat ale klid byl jenom týden. Pokud jsem zapnul v tom horku topení tak byl klid ale jed někde dál jsem se bál. Tak znova ten samí servis, reklamace termostatu a celková kontrola chladící soustavy. Opět výměna termostatu, přetažení řemene vodní pumpy a alternátoru, doporučena výměna chladiče, jinak vše OK.

No a co děláte tady u mne? No víte ono to pořád vaří.

Ne nebudu to natahovat. Kdyby jste tu gumu z té zátky vyndal celou, tak je to každému jasný že Vám to bude vařit při nižší teplotě, ale takhle se řezat z nějakou drážkou? Když já měl strach aby mi ta voda tou expanzkou zase nevycákala. Nojo no!!!

 

     Tak že v naši nadmořské výšce okolo 500m nad mořem voda vaří při teplotě asi 92 stupňů Celsia. Na kopečkách samozřejmě bod varu klesá. Rozdíl teplot bloku motoru u termostatu a na opačné straně bloku může být i pět stupňů (měřeno bezkontaktním teploměrem). Odhaduji že se v extrému můžeme dostat na bod varu okolo 85 stupňů a to může být teplota kdy ještě termostat konstruovaný na teplotu 86 st.ani otvírat nemůže. Přidá li se komu částečně zanesený blok motoru kamencem u vzdálenějšího válce od vodní pumpy, kde cirkulace vody je menší a teplotně značně namáhané prostředí. Pak po zhasnutí motoru se zákonitě musejí dít ty psí kusy.

    Máme-li tedy v pořádku přetlakovou zátku je třeba zkontrolovat i podtlakový ventilek který je součástí této zátky. Jeho nefunkčností se za určitých podmínek zvyšuje podtlak v chladící soustavě a snižuje se tím i bod varu.

Tak že přátelé pozor! Kontrola tlaku v chladící soustavě a kontrola těsnosti po celý rok. Nemluvě o pravidelných výměnách chladící kapaliny. Nelze jen kontrolovat bod tuhnutí, ale jestli se vám změní alkalita tak se možná budete divit co to jsou psí kusy (viz truck).

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Jaroslav Hladik