Točnice přívěsu

23.07.2008 12:34

 

Jednou z podstatných součástí přívěsu za nákladní automobil je točnice (točna přívěsu). Na první pohled se může zdát, že toto zařízení nezaslouží zvláštní péči. Opak je však pravdou. Dnes se prodloužili u moderních nákladních vozidel servisní intervaly až na 25 tisíc Km a více (podle typu prostředku). Točnice by se měla mazat však pravidelně po 10 000 kilometrech, nejméně však dvakrát ročně. Za nepříznivého počasí a v zimě i častěji.


 

            Kuličková točnice je vyráběna podle druhu použití, tj. podle rozměru přívěsu a podle zatížení. Znamená to tedy s jednou řadou nebo se dvěma řadami kuliček. Axiální a radiální vůle určuje životnost točnice, ta se pohybuje podle výrobce okolo 400 000 Km.

                                                                                           

          Výrobní vůle u nové točnice:                                 radiální   0,5 mm    

                                                                                    axiální 0,7 mm

         Výrobní tolerance venkovních rozměrů:                  + - 1 mm

         Mez opotřebení (výměna točnice)                           radiální vůle:   1,5 mm

                                                                                    axiální vůle:     2 mm

 

         Na první pohled se laikovi může zdát, že vůle potřebné k výměně točny jsou poměrně malé, i mě se to tak jeví a ze zkušenosti vím, že intenzivním provozem tyto vůle mohou vzniknout už po dvou letech provozu. Vyměnit šroubovanou točnu není tak velký problém, horší je to u točny vařené, kde to chce už přeci určitou odbornost.

        Zvětšená vůle na točně přináší řidiči soupravy nelehké situace na vozovce, zvláště s vyježděnými podélnými kolejemi. Zvýšené těžiště některých kontejnerových nástaveb pak ještě přidá na zvýšení výkyvu korby přívěsu a jízda je pak problémová zvláště v zatáčkách.

        Ke zjištění axiální vůle stačí změřit posuvným měřidlem výšku „V“ točny a odečíst ji od točnice nové.  Od tohoto zjištěnému rozdílu odečteme výrobní toleranci „1mm“ a dostaneme „vůli točny“.  Nová točna většinou nemá ten přesný rozměr, co udává výrobce, ale může být nižší právě o tu zmíněnou výrobní toleranci. Například nová točna KTK 10 má výrobní výšku „V“ 90 mm. Někdy však naměříme 89 mm. A odečteme-li vůli 2 mm, dostaneme se na rozměr 87 mm a to je rozměr kdy už musíme začít přemýšlet o její výměně. Toto měření je pouze orientační. Výrobce uvádí, přesné měření hodinkovým úchylkoměrem při zvednutém podvozku a vyvěšené točnici, tam by pak vůle neměla přesáhnout zmíněné 2mm.

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Jaroslav Hladik