Zapalovací svíčky jedním okem.

07.10.2008 21:11

Stav svíček koresponduje stavy hoření směsi v jednotlivých válcích. Je to jedna z nejrychlejších kontrol stavu funkčnosti spalovacích prostor motoru. 

FIAT punto s nepravidelným volnoběhem ve fázi ohřevu motoru.

     Velice záleží po jakém režimu chodu motoru zapalovací svíčky z vozu vymontujeme. V každém případě by měli vypadat stejně. Ze zahřátého motoru delší jízdou by měli vypadat lehce cihlově červené. Je to i známka dobrého přiřazení typu svíček k danému motoru. Začernalé svíčky bych spojoval spíše s motorem neřízeným, karburátorového typu, v režimu chodu studeného motoru na sytič.

  

     Přiřadil jsem k jednotlivým svíčkám naměřené hodnoty, které korespondují stav kompresních prostor spalovacího motoru, ze kterého jsou vymontovány. Test kompresí byl proveden metodou úniků tlaků, starším zařízením diagnostické stanice Paltest JT 230. Je velice důležité že se sním dá velice dobře tato netěsnost přiřadit k jednotlivým poškozeným komponentům. Na základě poslechu úniku tlaku vzduchu zjistíme zda se jedná o pístní kroužky, sací nebo výfukové ventily. Což nám postačuje k tomu abychom se zaměřili na další pracovní postup opravy. Majitele pak můžeme velice rychle informovat o celkovém stavu motoru.

     Toto měřící zařízení si dnes už těžko někdo pořídí, ale existují modernější testovací přístroje podobného typu, pracující na stejném principu. Nebo si ho prostě můžete i vyrobit, nic na tom není.

 

    Zařízením se natlakuje spalovací prostor při poloze pístu v horní úvrati v pozici zážehu směsi. Regulačním prvkem přístroje na kontrolu těsnosti je dodáván do spalovacího prostoru konstantní tlak 4 bary, což zobrazuje vnější stupnice měřáku. Pokud je stoprocentní těsnost (nulová netěsnost) spalovacího prostoru, není žádný pokles tlaku na stupnici patrný.

    Pokud nějaká netěsnost je, projeví se poklesem tlaku, který se procentuelně odečte na vnitřní stupnici.

    Zajímavým přípravkem na zjištění polohy pístu v kompresy je píšťalka, která při přechodu pístu horní úvratí přestane pískat. Zjistíte velice rychle a přesně horní úvrať. Pak si ovšem před natlakováním válce nesmíme zapomenout vyřadit kvalt a zabrzdit vozidlo. Nebo vás nepatrné popojetí vozu následkem tlaku ve válci může i nepříjemně někde přimáčknout.

     Ještě musím doplnit že rozdíly mezi měřenými válci by měli být minimální. Netěsnost nad 25% je už na opravu právě té zmíněné netěsnosti. Pokud je netěsnost i třeba 75% a nejsou velké rozdíly mezi válci je to sice na opravu ale vypovídá to o stejnoměrném opotřebení válců motoru. 

 

            Metoda zjištění stavu spalovacího prostoru pomocí měření kompresních tlaků je syce rychlejší, nezjistíme však, kde se nachází zmíněná netěsnost – pokud nějaká je.

  

Všechny válce měli slyšitelné úbytky tlaku přes pístní kroužky do klikové skříně.

      Dá se říci že závislost je poměrně patrná. U tohoto motoru je únik tlaku na třetím válci značný a projeví se právě zabarvením svíčky. 

 

     A co na to lambdasonda?

 

Časová základna : 1s/dílek a 0,2V/dílek         volnoběh

    Na oscilogramu lambda sondy je patrné, že sporadicky neuzavírá regulační smyčka. Pokud vyloučíme testem, že lambdasonda je v pořádku, jsme si jisti že problém začernalích svíček se vztahuje právě ke špatnému spalování v některých válcích tohoto motoru, z důvodu úniku tlaku přes pístní kroužky.  

Vyhledávání

Kontakt

Jaroslav Hladik